Użycie samej wody to czyste rozwiązanie

Rozmowa ze specjalistą

Naprawdę dokładne umycie okolic intymnych możliwe jest tylko przy użyciu wody – stwierdza definitywnie specjalista, prof. dr n. med. Alexander Herold. W poniższym wywiadzie prof. dr n. med. Alexander Herold wyjaśnia, z jakimi zagrożeniami wiąże się niewłaściwa higiena oraz dlaczego większość ludzi w Europie Środkowej nadal używa papieru toaletowego.

prof. dr n. med. Alexandra Herolda

Prof. dr n. med. Alexander Herold

Prof. dr n. med. Alexander Herold jest specjalistą z zakresu koloproktologii w renomowanym międzynarodowym centrum chorób jelita grubego w Mannheim.

Nasz ekspert jest orędownikiem uzywania wody do higieny intymnej i zdecydowanie odradza używanie papieru toaletowego i wilgotnych chusteczek.

„Zawsze zalecam to samo: gdzie tylko jest to możliwe, należy używać wody.”

Wywiad z prof. dr n. med. Alexandrem Heroldem

Znaczenie wody dla zachowania ogólnej higieny całego ciała jest oczywiste. Dlaczego nie jest równie oczywiste także w przypadku higieny miejsc intymnych?

Tak jak w przypadku całego ciała, woda jest ważna także dla higieny miejsc intymnych. Wcześniej także w kwestii ogólnej pielęgnacji ciała oszczędzano na wodzie. W dzisiejszych czasach, gdy prawie codziennie korzystamy z prysznica, ciężko to sobie wyobrazić – jednak w kwestii higieny miejsc intymnych nadal jesteśmy zacofani.

Jaki sposób podmywania się uważa Pan za godny polecenia?

Moja odpowiedź jest jednoznaczna: użycie czystej wody – ciepłej lub zimnej – to zawsze najskuteczniejsza i najlepsza dla skóry metoda. Należy unikać wybielanego, perfumowanego lub barwionego papieru ze względu na zagrożenie alergiami. Odradzałbym także używanie wilgotnego papieru toaletowego. Konserwanty, dzięki którym papier zachowuje trwałość, a także substancje zwilżające mogą powodować reakcje alergiczne.

Na czym polegają zagrożenia związane z niewłaściwym podmywaniem się?

Niewłaściwe podmywanie się może spowodować alergie, podrażnienia skóry i wypryski, którym towarzyszy niekiedy nieznośne swędzenie. To samo dotyczy niewystarczającego podmywania się lub jego braku. Zwłaszcza w przypadku miękkiego stolca papier może być nieskuteczny w usuwaniu resztek kału spomiędzy fałdek odbytu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia problemów, o których mówiliśmy wcześniej.

Jakie wady ma podmywanie się wodą?

Absolutnie żadnych. Dzięki wodzie okolice intymne są czyste, poza tym podmywanie się ma korzystny wpływ na skórę. Woda jest przy tym najbardziej higienicznym środkiem myjącym.

Czy ma Pan teorię wyjaśniającą, dlaczego większość ludzi w Europie Środkowej korzysta z papieru toaletowego?

Myślę, że ma to związek z historią toalet. Kiedyś toalety nie miały funkcji spłukiwania – dlatego nie było w nich wody. Co za tym idzie, podmywanie się wodą nie było możliwe. Pozostawało używać do tego celu papieru gazetowego. W ten sposób przyjął się zwyczaj używania w toalecie papieru i utrzymuje się do dziś, choć nie jest to najdokładniejsza metoda.

Jaki zaleciłby Pan sposób podmywania się w podróży?

Także w podróży podmywanie się wodą to najlepsza metoda. Jeśli to niemożliwe, zalecam kompromisowe rozwiązanie: Nawilżyć pod kranem chusteczki higieniczne i podmyć się nimi, a następnie poprawić suchą chusteczką.

Czy wypróbował Pan już toaletę myjącą? Jaka jest Pańska opinia?

Korzystałem już kilkakrotnie z toalet myjących i jestem do nich całkowicie przekonany – mogę je zdecydowanie polecić.

Czy chcesz poznać uczucie świeżości?

Sue siedzi na toalecie myjącej Geberit AquaClean Sela.

Gdy raz przekonasz się, jakie wrażenie świeżości i czystości pozostawia toaleta myjąca Geberit AquaClean, na pewno z niego nie zrezygnujesz.

Czy chcesz zaspokoić ciekawość osobiście podczas testu?

Dowiedz się więcej o testach i zakupie
Więcej informacji o poszczególnych modelach
Pobierz broszurę Geberit AquaClean  (5.9 MB)
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego